Nie zawsze możesz odstąpić od umowy pożyczki. Jedynym warunkiem jest dotrzymanie terminu, który zawsze dla każdego produktu będzie wynosił tyle samo. W teorii jest to proste, bo klient nie musi spełniać żadnych dodatkowych warunków. Ale wystarczy raz się zagapić, by utracić prawo do rezygnacji z produktu.
Kiedy odstąpienie od umowy pożyczki jest możliwe, a kiedy nie jest?
Zrezygnować z pożyczki możesz wtedy, kiedy w ciągu 14 dni wyślesz skutecznie do pożyczkodawcy oświadczenie o odstąpieniu od umowy. Przykładowo, jeśli zawarłeś umowę 2 września, to ostatni dzień, w którym możesz odstąpić od umowy to 16 września. Liczy się tutaj data stempla pocztowego, jeżeli wysyłasz oświadczenie listownie albo data wysłania maila do pożyczkodawcy, jeśli wysyłasz skan bądź zdjęcie dokumentu.
To od regulaminu danej firmy pożyczkowej zależy, w jakiej formie należy dostarczyć oświadczenie. Bardzo wielu pożyczkodawców, których oferty znajdziesz na platformie Finloan daje klientom dowolność. Akceptują zarówno dokument papierowy wysłany listem albo jego skan lub zdjęcie, które prześlesz drogą elektroniczną. Najważniejszy będzie tutaj Twój własnoręczny podpis czytelny na oświadczeniu. Jeżeli wyślesz oświadczenie mailem, a okaże się, że regulamin mówił o liście pocztowym, to Twoje odstąpienie może zostać nieuznane. W takim przypadku możesz dochodzić swoich racji przed sądem, ale kluczowe będzie tutaj udowodnienie skuteczności doręczenia oświadczenia. Tak więc strona przeciwna może mieć stosowne kontrargumenty.
Natomiast złożenie oświadczenia zawsze będzie nieskuteczne, jeśli przekroczysz 14-dniowy okres. Wracając do przykładu, jeśli ktoś zawarł umowę 2 września, a dokument wysłał 17 września lub później, to już przekroczył termin i zgodnie z prawem takiego odstąpienia nigdy nie można uznać.
Co się stanie, jeśli przekroczę 14-dniowy okres na odstąpienie?
Wówczas nie pozostaje Ci nic innego, jak spłacić pożyczkę ratalną w terminie. Możesz ją spłacać sukcesywnie, według rat, które widnieją w harmonogramie, nadpłacać ja albo od razu oddać dług w całości. Pamiętaj, że nadpłata całościowa lub częściowa zmniejszy odsetki, dzięki czemu poniesiesz niższe koszty. Natomiast koszty będą zawsze, gdyż nie udało Ci się odstąpić od umowy w terminie. Gdybyś nie przekroczył terminu, to wówczas musiałbyś oddać dokładnie tyle, ile pożyczyłeś.
Jak skutecznie odstąpić od umowy pożyczki?
Wystarczy napisać krótkie oświadczenie z danymi pożyczkodawcy i pożyczkobiorcy, datą, numerem umowy pożyczki oraz informacją o odstąpieniu. Taki wzór pożyczkodawca musi Ci także przesłać – najczęściej występuje w formie załącznika do umowy pożyczkowej, a niekiedy figuruje jako osobny plik. Jeżeli nie możesz znaleźć wzoru, to możesz sporządzić taki dokument samodzielnie, ale wtedy pamiętaj o zachowaniu form. Jakkolwiek może zdarzyć się tak, że w regulaminie firmy będzie mowa o tym, by odstąpienie miało formę taką, w jakiej zostało przesłane w postaci wzoru do klienta. To będzie oznaczać, że Twoje własnoręczne pismo nie musi być zaakceptowane.
W wielu przypadkach wystarczy oświadczenie wydrukować, podpisać, zrobić skan lub zdjęcie i przesłać na skrzynkę mailową firmy pożyczkowej. Nie zawsze jednak jest to akceptowalne. Jeśli nie wiesz, co na ten temat napisał w regulaminie Twój pożyczkodawca, to skontaktuj się z nim w tej sprawie. W przypadku, gdyby klient chciał odstąpić w ostatniej chwili, a infolinia pożyczkodawcy byłaby zajęta, zawsze najbezpieczniej jest wysłać pismo pocztą. Przy czym warto wcześniej i tak zrobić zdjęcie i wysłać je na maila. żeby nie było żadnych wątpliwości co do skuteczności dostarczenia dokumentu.
Nie udało mi się odstąpić od umowy pożyczki, ale nie potrzebuję już produktu. Co dalej?
Jeżeli pożyczka nie jest Ci już potrzebna, ale termin na odstąpienie od umowy minął, to prostu ją oddaj. Wcześniejsza, nawet całkowita spłata nie zwolni Cię ze wszystkich kosztów, więc niestety jakieś poniesiesz. Ewentualnie możesz zatrzymać środki z pożyczki i spłacać raty, a potem dołożyć do pozostałej płatności już ze swoich zasobów. Należy mieć na uwadze, że sam fakt, iż produkt nie jest Ci już potrzebny nie będzie wystarczający do tego, by przekonać pożyczkodawcę do zwrotu środków. Dlatego zawsze trzeba pilnować terminu odstąpienia.