Pożyczka ratalna ma to do siebie, że musimy regularnie płacić jej raty. Nawet jednodniowe opóźnienie pociąga za sobą konsekwencje – np. w postaci wpisu do BIK – a im dłużej zwlekamy, tym bardziej przykre skutki nas czekają. Aby uniknąć takowej sytuacji warto zawczasu podjąć kroki, które uchronią nas przed kłopotami. Co możesz zrobić w tej sytuacji? Między innymi odroczyć termin płatności pożyczki.
Czy firma pożyczkowa zgodzi się na odroczenie płatności?
Teoretycznie firma pożyczkowa może się zgodzić na odroczenie terminu płatności. Pożyczkodawcy w dużej mierze są skłonni negocjować z klientem. Zawsze możesz podjąć rozmowy, także z firmami, które znajdziesz na portalu Finloan. Jednakże pamiętaj, że firma pożyczkowa sama z siebie nie wystąpi do Ciebie z taką propozycją. Inicjatywa należy tutaj do Ciebie. Miej na uwadze, że masz tutaj dość szerokie pole działania. Możesz zawnioskować o odroczenie płatności jednej lub kilku rat, ale tylko jeśli zgadza się to z polityką pożyczkodawcy. Wniosek o odroczenie płatności musi być ponadto odpowiednio uzasadniony. Złóż go także wcześniej, zanim jeszcze zaczniesz zalegać ze spłatą.
Jak uzasadnić wniosek o odroczenie terminu płatności raty?
Uzasadnienie nie może polegać na „widzimisię” klienta. Muszą wystąpić odpowiednie okoliczność, bez których trudno znaleźć odpowiednio mocne argumenty. Uzasadnienie znajdziesz w takich sytuacjach jak:
- Poważna choroba bądź niepełnosprawność. Ciężkie, długotrwałe schorzenie, bądź wypadek powodujący trwałe kalectwo sprawiają, że klient nie jest zdolny do pracy. Może wprawdzie otrzymać rentę, lecz tej może być za mało na opłacenie rat. W tej sytuacji masz mocny argument. Nie ponosisz winy za zaistniałą sytuację, a z powodu nieszczęścia należy Ci się pomoc.
- Strata źródła dochodów. W trudnej sytuacji gospodarczej niejedna firma decyduje się na redukcję etatów. Możesz stracić zatrudnienie z dnia na dzień. Niespodziewana utrata przez Ciebie źródła dochodów powinna przekonać firmę pożyczkową do akceptacji wniosku o odroczenie terminu płatności.
- Inne czynniki losowe. Można by sporządzić długą listę czynników losowych, które postawią klienta w złej sytuacji finansowej. Przykładem może być śmierć głównego żywiciela rodziny. Wówczas wszystkie koszty spadną na domownika. który ma pożyczkę ratalną. Innym przykładem może być nagła strata materialna. Np. uszkodzenie domu w wyniku pożaru. Do wypłaty pieniędzy z ubezpieczenia może dojść w znacznie późniejszym terminie, więc wówczas warto się starać o odroczenie terminu płatności.
Wszystkie okoliczności są niezależne od klienta. W sytuacji, w której na własne życzenie pogrążysz się finansowo, firma odrzuci Twój wniosek. Przykładowo może to być rezygnacja z pracy z powodu Twojej decyzji. Nawet gdybyś wówczas nie mógł znaleźć nowego zatrudnienia, to nie stanowi to argumentu popierającego Twój wniosek.
Jak wnioskować o odroczenie spłaty?
Jeżeli chcesz odroczyć termin płatności pożyczki, to możesz to zrobić w kilku prostych krokach:
- sporządź odpowiedni dokument i opatrz go aktualną datą,
- podaj we wniosku numer pożyczki i jej kwotę,
- napisz we wniosku które raty i na jak długo chcesz odroczyć,
- uzasadnij swój wniosek,
- dostarcz dokumenty, których wymaga pożyczkodawca.
Jeśli Twoje uzasadnienie będzie zgodne z polityką firmy, to powinieneś otrzymać decyzję pozytywną.
Kiedy warto odroczyć termin płatności pożyczki?
Staraj się o odroczenie, gdy masz trudniejszą sytuację życiową i finansową. Pamiętaj, żeby zrobić to przed terminem płatności najbliższej raty. Oczywiście, najlepiej byłoby zgromadzić środki w takiej sumie, by móc bezproblemowo kontynuować płatność. Niestety, nie zawsze możemy sobie na to pozwolić. Wtedy z całą pewnością warto odroczyć termin płatności pożyczki. Nie należy zapominać, że takie wyjście pomoże Ci uniknąć windykacji, a w przyszłości także egzekucji komorniczej.