Niejeden dłużnik boryka się z poważnymi problemami w spłacie zobowiązania. W dłuższej perspektywie to może sprowadzić na niego kłopoty, włącznie z egzekucją komorniczą. Aby temu zapobiec warto zawczasu podjąć odpowiednie kroki. Jednym z nich jest zawarcie ugody z wierzycielem. Tylko czy zawsze jest to możliwe? A jeśli tak, to jak to zrobić? Podpowiadamy.
Na czym polega ugoda z wierzycielem?
Ugoda dłużnika z wierzycielem jest aktem, w którym to obie strony ustalają nowe warunki spłaty istniejącego długu. W skrócie polega to na tym, że każda ze stron decyduje się na jakieś ustępstwo, czego efektem może być rozłożenie płatności na raty, zmniejszenie odsetek, a w niektórych przypadkach – nawet umorzenie części dłużnej kwoty. Ugoda musi mieć formę dokumentu i najczęściej jest to umowa. Wierzyciel nie ma obowiązku przystawać na ugodę. Jak jednak pokazuje praktyka – niejednokrotnie mu się to opłaca. Może bowiem dzięki temu odzyskać część zobowiązania.
Czy warto zawrzeć ugodę z wierzycielem?
Jeśli Twoja sytuacja finansowa uległa pogorszeniu i nie możesz w porę uregulować zadłużenia, to ugoda jest jednym ze sposobów na poradzenie sobie z tym problemem. Takie postępowanie może Cię rzeczywiście uchronić przed poważniejszymi konsekwencjami, jak skierowanie sprawy do sądu, a następnie egzekucja komornicza. Pamiętaj, żeby działać w miarę sprawnie – zanim jeszcze wierzyciel podejmie ostateczne kroki.
Również, jeśli masz niespłaconą pożyczkę, to możesz przedstawić pożyczkodawcy swoją propozycję i rozpocząć negocjacje. Co więcej, cały proces możesz zapoczątkować nawet wtedy, gdy Twoją sprawę przejmie firma windykacyjna. Celem ugody zawsze będzie jakiś kompromis, a z Twojej strony – jako dłużnika – będzie to gest dobrej woli.
Czy mając komornika można zawrzeć ugodę z wierzycielem?
A co, jeśli już jest po sprawie sądowej i komornik zajął konto? Niestety, po zakończeniu procedury sądowo-komorniczej Twój dług będzie ściągany z Twojego konta. Nie ma wówczas możliwości dalszych negocjacji czy zawarcia właśnie ugody. Dlatego w tym wszystkim tak ważny jest czas. Zwlekanie z propozycją ugody nigdy nie jest dla Ciebie dobre.
Jak zawrzeć ugodę z wierzycielem?
Aby zawrzeć ugodę z wierzycielem musisz przygotować odpowiedni dokument. Na rynku działają kancelarie prawne, które pomogą Ci w tym zakresie. Jeśli jednak nie chcesz przepłacać, możesz pokusić się o samodzielne sporządzenie ugody.
Co powinna zawierać ugoda?
- Datę zawarcia.
- Dane i dokładne oznaczenia dłużnika i wierzyciela.
- Przedmiot, którego dotyczy – rozłożenia płatności na raty, zmniejszenia odsetek, umorzenia części długu, itd.
- Wartość długu.
- Przyczynę powstania długu – np. umowa pożyczkowa.
- Wyjaśnienie, w jaki sposób dłużnik proponuje rozwiązać spór z wierzycielem.
- Wskazanie, na jakie ustępstwa powinien zgodzić się wierzyciel.
- Możliwe jest także wskazanie, co będzie zabezpieczeniem wykonania ugody przez dłużnika.
- Podpisy dłużnika i wierzyciela.
Czy ugoda z wierzycielem to porozumienie?
Ugody w sprawie spłaty długu nie należy mylić z porozumieniem z wierzycielem. Chodzi tutaj o zakres definicji. Ugoda posiada ścisłą definicję i jest konkretnie określona prawem w Kodeksie cywilnym, w art. 917 i 918. Można ją zawrzeć wtedy, kiedy pojawia się spór pomiędzy stronami, a jej celem jest załagodzenie tego sporu, poprzez także uwzględnienie ustępstw obu stron. Ugodę mogą także zawrzeć strony wtedy, gdy chcą zapobiec powstaniu sporu.
Natomiast porozumienie posiada szerszą definicję. Może dotyczyć całego mnóstwa różnorakich spraw i może mieć mniej formalny charakter. Przy porozumieniu nie musi występować spór. W praktyce, jeśli chcesz zawrzeć porozumienie z wierzycielem możesz to zrobić tak naprawdę na wiele różnych sposobów, niekoniecznie wiążących strony.
Ugoda ma bardziej formalny charakter i daje większą ochronę obu stronom.